Hledání

English Deutsch Czech

Zpět na TOTEM


TOTEM / Totem pro rodiny s dětmi / Aktuality / Za krásami babího léta vlakem, autobusem, pěšky


Za krásami babího léta vlakem, autobusem, pěšky

aneb vycházky s TOTEMem v září

Krásná procházka do Krásného Dvora

Počátek nového TOTEMového období zahájila Hanka Čadová Krásnou procházkou do málo známého Krásného Dvora. Malá vesnička v chmelařské oblasti poblíž Žatce vyniká skrytou, ale výjimečnou památkou. Zámek Nový Dvůr je krásná barokní stavba s několika prohlídkovými okruhy a provizorním občerstvením. Co je ale na místě nejkrásnější? Rozhodně park! Ten má rozlohu 100 ha a mohli jsme se při procházce v něm kochat stavbami, pro které Jan Rudolf Černín hledal inspiraci po celém světě, například Novogotický templ, Panův templ, Gloriet, Obelisk či Lusthaus. Přesvědčte se sami na fotografiích (viz odkaz níže). Tohle místo stojí za návštěvu!

Výjimečně nabízíme pro anglicky mluvící i pohled naší dobrovolnice Luzie, která se procházky taktéž zúčastnila:

Trip with seniors to Krásný Dvůr

On Wednesday, 19th of September, a group of approximately 15 seniors met early in the morning at the train station to take the train to Podbořany, therefrom proceeded by bus and after a short walk reached Krásný Dvůr castle and its château park. The tour continued through the castle grounds where the beautifulness of the park itself with all its greenery, such as a still remaining part of a one-thousand year old tree, were admired of the seniors. Moreover several stops were made at certain buildings and special parts of the park, among others the gloriette, on the top of a small hill, the obelisk and the Chinese Pavilion. For all of these buildings the group was further given an insight in their history, design and construction. After finishing the walk through the castle grounds the next stop was the castle inside, where a tour of the history and interior of the castle was given. Before taking the train back home to Plzeň the group made a last stop at a restaurant to eat something and warming up again.

Výlet s Evou z Chotěšova do Merklína

Zářijový výlet s Evou vedl z Chotěšova, kde účastníci viděli barokní klášter, dále putovali na Křížový vrch s rozhlednou a přes lesy po zelené značce až do Merklína k zámku a zámeckému parku.  Dohromady nachodili cca 15 km. „Bylo krásné počasí a v lese bylo dobře... občas krásné výhledy, trochu společného hraní a ke konci sbírání odpadků podél cesty,“ vzkázala průvodkyně Eva. Znovu vyrážíme 20. října, přidáte se?

Akademie třetího věku na vrchu Kolešovky

Věděli jste, že nad Koterovem na vrchu Háje (místně nazývaného Kolešovka) měla být plzeňská hvězdárna? Že v rámci akce „Z“ se postavilo jedno patro a pak z důvodu potřeby kamene (spilitu) na stavbu cest a silnic byl záměr opuštěn a kopec začal pohlcovat obrovský kamenolom? Že nenápadný bunkr u cesty směřující k vrcholu sloužil jako pozorovatelna civilní obrany ke sledování účinků zbraní hromadného ničení při případném útoku na město? O tom a mnohém dalším povídal Ing. Jan Hajšman účastníkům akademického kurzu Příběhy plzeňských míst na čtvrtečním setkání.

Jedeme dál pracuje na kondici a užívá si podzimního počasí v lesích okolo Boleveckých rybníků

Již od 16.9. se rozjel nový běh projektu Jedeme dál, který organizuje Městský obvod Plzeň 1 ve spolupráci s TOTEMem. Senioři vždy dvakrát týdně po dvou hodinách s certifikovanými lektory pilují techniku severské chůze, užívají si krásné trasy lesem a kolem rybníků a věnují tak čas sobě a své kondici.

 

Fotografie z uvedených aktivit najdete zde.

»zpět do archivu aktualit

© 2012 TOTEM, z.s. | grafika Hanja.eu | webdesign Antstudio.cz